Kışa Özel Bitki Çayı Tarifleri

Dışarıda yağmur hafif hafif çiselerken, iş yerinde küçük bir mola verdiğinizde, yatmadan önce biraz gevşemeye ihtiyaç duyduğunuzda veya gribin üstesinden gelmek için bir yardımcıya ihtiyacınız varsa sıcacık bir bardak bitki çayı tam da aradığınız şey. Kış günlerinin vazgeçilmezi bitki çaylarına hayatınızda yer açmak istiyorsanız ve size uygun tarifler arıyorsanız doğru adrestesiniz!

Soğuk Algınlığına Birebir Zencefil

Kış mevsiminde hastalık kapınızı çalarsa, marketten kolaylıkla temin edebileceğiniz taze kök zencefiller imdadınıza yetişecek. Dilerseniz zencefili rendeleyip üzerine sıcak su ilave ederek french press’te demleyebilirsiniz, dilerseniz küçük parçalara ayırdıktan sonra aromasını vermesi için bir cezvede veya çaydanlıkta kaynatabilirsiniz. Şifası genzinizi yakan acımsı tadında saklı olsa da zencefil herkes için tüketimi çok kolay olmayan bir çay çeşidi. O yüzden, size önerimiz zencefil çayınızı hazırlarken içine limon ve elma parçaları ilave etmeniz…

Soğuk Algınlığına Birebir Zencefil - Kışa Özel Bitki Çayı Tarifleri
Rahat Bir Uyku İçin Yasemin ve Melisa Karışımı - Kışa Özel Bitki Çayı Tarifleri

Rahat Bir Uyku İçin Yasemin ve Melisa Karışımı

Yatağa geçmeden önce biraz gevşeme ihtiyacımız kış aylarına özgü olmasa da sıcak bir bitki çayının yaz mevsiminde çok cazip bir seçenek olmadığını söylemek mümkün. Ama özellikle bu soğuk havalarda aradığınız lezzet, bir tutam yasemin ile bir avuç melisanın karışımı olabilir. Her iki bitkiyi de french press’e koy üzerine kaynadıktan sonra 3-4 dakika soğumaya bırakılmış sıcak su ilave edin. Yaseminin yoğun bir aroması olduğu için bir tutamdan daha fazla kullanmamaya dikkat edin. 5 dakika bekledikten sonra hazır olan çayınızı dilerseniz limon ilave ederek de tüketebilirsiniz.

Hibisküs ve Ekinezyanın Lezzet Dolu Birleşimi

Bağışlık sistemini güçlendirici etkisiyle öne çıkan bir bitki olan ekinezya, özellikle grip salgını dönemlerinde yaygın olarak tüketiliyor. Ancak tek başına demlendiğinde belirgin ve keyif verici bir aroması olduğunu söylemek ne yazık ki pek mümkün değil. Şifa dolu ama aynı zamanda lezzetli de bir çay yapmak istiyorsanız ekinezya ve hibisküsü karıştırmayı deneyebilirsiniz. C vitamini açısından zengin bir bitki olan hibisküsün mayhoş aroması ve kırmızı rengi bardağınızdaki çayı çok daha cazip bir hale getirecek. French press’inize her iki bitkiden de bir tutam koyduktan sonra üzerine sıcak su ekleyin ve 5 dakika kadar demlenmeye bırakın. Çayınız hazır!

Hibisküs ve Ekinezyanın Lezzet Dolu Birleşimi - Kışa Özel Bitki Çayı Tarifleri
Derin Bir Nefes Almak İçin Okaliptus ve Adaçayı - Kışa Özel Bitki Çayı Tarifleri

Derin Bir Nefes Almak İçin Okaliptus ve Adaçayı

Okaliptus aromalı bir şekerin bile nefesinizi açtığını ve sizi ferahlattığını hissetmişsinizdir. Çünkü okaliptus ağacının yaprakları uzun yıllardır astım ve nefes darlığı tedavisinde kullanılıyor. Benzer şekilde, adaçayının da bronşit ve astım belirtilerini hafiflettiği ve nefes alış-verişini kolaylaştırdığı biliniyor. Soğuk algınlığını takiben meydana gelebilen nefes darlığı gibi sorunlarla baş etmek için bu iki bitkinin karışımı imdadınıza yetişecek. Bir yemek kaşığı adaçayı ve 3-4 adet okaliptus yaprağını sıcak suyla demlediğinizde ferahlamanıza yardımcı olacak bir bardak çay elde edeceksiniz.

Soğuk günlerde içinizi ısıtacak bitki çaylarını dilerseniz limon, dilerseniz bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz. Ancak bu çayların herhangi bir tıbbi müdahalenin yerini alamayacağını unutmayın ve hasta olduğunuzda doktora görünmeyi ihmal etmeyin!

BU YAZIYI OKUYANLAR BU YAZILARI DA OKUDU

HERKESTEN ÖNCE HABERDAR OLUN